DŮLEŽITÉ INFORMACE

Úmrtí blízké osoby

Vážení pozůstalí, dovolte nám obrátit se na Vás s několika informacemi naší pohřební služby, jak postupovat v této pro Vás bolestné situaci.

Při úmrtí doma

Vždy je nutné zavolat lékaře, který vystaví listy o prohlídce mrtvého (tzv.ohledací listy). Ty se pak předávají na příslušnou matriku /podle místa úmrtí/ společně s občanským průkazem a dalšími doklady.

Protože tuto službu zajišťujeme, je pro Vás nejjednodušší nás tímto pověřit. Současně nás zavolejte kvůli zajištění odvozu zesnulého na tel. Znojmo 515 225 661 nebo Moravský Krumlov 515 322 223. Pokud není zesnulý oblečen, připravte do našeho příjezdu vhodné oblečení.

Při úmrtí ve zdravotnickém zařízení

Není potřeba chodit na patologii, kde je zesnulý uložen. Ohledací listy si sami vyzvedneme a vyřídíme potřebné náležitosti na příslušné matrice. Rovněž nám předejte oblečení pro zesnulého. Pouze je potřeba vyzvednout osobní věci na oddělení, kde byl zesnulý léčen.

Obecné pokyny

Pokud nebude pohřeb ve smuteční obřadní síni, ale v kostele, je nutné termín pohřbu dohodnout  s příslušným knězem a následně s námi. Na obecním nebo městském úřadě, který je zpravidla správcem pohřebiště v místě plánovaného uložení ostatků, je zapotřebí tuto skutečnost oznámit a vyžádat si souhlas správy hřbitova – tzv. povolení k provedení výkopu pro zaměstnance pohřební služby, kterou tímto pověříte.  Realizaci vykopání hrobu dohodnete v našich kancelářích při sjednávání pohřbu.

Rovněž při rozloučení v obřadní síni vše potřebné domluvíte u nás (výběr rakve, květinové vazby, hudba, autobus atd.).

Abychom mohli vyřídit náležitosti na matrice, je potřeba k nám přinést občanský průkaz, rodný list a oddací list zesnulého, ofocený rodný list a občanský průkaz vyřizovatele pohřbu. Příslušná matrika pak vystaví úmrtní list a zašle jej, současně s rodným a oddacím listem a dalšími informacemi, na adresu objednavatele pohřbu. Pokud byl zesnulý držitelem dalších dokladů, je zapotřebí řidičský průkaz odevzdat na příslušném dopravním inspektorátě, pas na oddělení pasů a vojenskou knížku na vojenské správě.

Jestliže zesnulý pobíral důchod, oznamte úmrtí na poště, která prováděla výplatu důchodu. Žádosti o vyřízení vdovského a sirotčího důchodu po zemřelých, kteří byli důchodci nebo bez zaměstnání, se uplatňují na okresní správě sociálního zabezpečení, ostatní pak u zaměstnavatele, kde byl zesnulý zaměstnán.

Potřebujete-li pro zaměstnavatele potvrzení o účasti na pohřbu nebo potvrzení o vyřizování pohřbu obdržíte je v kancelářích naší pohřební služby.

Doufáme, že těchto několik stručných pokynů Vám pomůže zorientovat se v nelehké situaci. Jakékoliv dotazy Vám rádi zodpovíme v kancelářích naší pohřební služby.

Objednání pohřbu

Vážení pozůstalí, dovolte nám obrátit se na Vás s několika informacemi naší pohřební služby, jak postupovat v této pro Vás bolestné situaci.

Pracovní doba

Naše pracovní doba je od pondělí do pátku od 8:00 do 16:00 hodin.

Sjednání pohřbu o víkendu nebo ve svátek

Přejete-li si sjednat pohřeb o víkendu nebo ve svátek, zavolejte nás prosím na výše uvedená čísla a po telefonické domluvě se s naším pracovníkem domluvíte na termínu sjednání pohřbu i v tyto dny volna.

Doklady potřebné k vyřízení pohřbu

Pro vyřízení pohřbu jsou nutné následující doklady:

  • na matriku dle místa úmrtí zemřelého odevzdejte (buď Vy nebo pohřební služba) : občanský průkaz zemřelého; originál rodného a oddacího listu zemřelého, ofocený rodný list a občanský průkaz vyřizovatele pohřbu. List o prohlídce mrtvého obdrží matrika od ohledávajícího lékaře nebo zdravotnického zařízení. Matrika do jednoho měsíce vystaví úmrtní list a zašle jej poštou doporučeně na adresu objednatele pohřbu, pokud se nedohodnete jinak
  • na příslušném dopravním inspektorátu odevzdejte řidičský průkaz zemřelého
  • na oddělení pasů odevzdejte pas zemřelého
  • na kteroukoliv pobočku příslušné zdravotní pojišťovny odevzdejte kartu zdravotního pojištění zemřelého
  • na vojenské správě odevzdejte vojenskou knížku zemřelého
  • pokud zemřelý pobíral důchod oznamte úmrtí na poště, která prováděla výplatu důchodu
  • pokud potřebujete pro zaměstnavatele potvrzení o účasti na pohřbu nebo potvrzení o vyřizování pohřbu vystaví Vám jej pohřební služba na požádání

Vdovský a sirotčí důchod

Žádost o vyřízení vdovského a sirotčího důchodu po zemřelém, který byl důchodce nebo bez zaměstnání, uplatníte na okresní správě sociálního zabezpečení. Pokud byl zemřelý zaměstnán pak žádost směřujte na  zaměstnavatele.

Doklady potřebné k žádosti o vdovský a vdovecký důchod

  • občanský průkaz pozůstalého vdovce/vdovy oddací list – originál
  • úmrtní list manžela/manželky – originál
  • poslední výměr důchodu manžela/manželky
  • poslední výměr důchodu pozůstalého vdovce/vdovy

Doklady potřebné k žádosti o sirotčí důchod

  • občanský průkaz žadatele
  • rodný list dítěte – originál, případně i občanský průkaz u starších dětí
  • potvrzení o studiu nebo učebním poměru dítěte
  • úmrtní list – originál

Jak se zachovat při osobní kondolenci?

Osobní kondolence

Pokud se dozvíte o smrti svého blízkého, kondolujete pozůstalým při prvním osobním setkání, pokud jste s ním v pravidelném kontaktu.
Pokud ne, kondolujete, až při setkání na samotném pohřbu.
Je důležité myslet na to, že každý smuteční obřad není stejný a je
potřeba, abyste se přizpůsobili aktuální situaci. V první řadě musíte brát ohled na pozůstalé a jejich city.

Kdy je nejvhodnější čas na osobní kondolenci?

Oficiální kondolence začíná po obřadu, kdy se pozůstalí postaví na předem určené místo a účastníci k nim postupně přicházejí.
Může se stát, že se pozůstalí rozhodnou kondolence nepřijímat. Bývá to v případech, kdy ztráta blízkého byla pro jeho rodinu extrémně bolestivá. Pokud se pozůstalí rozhodnou kondolenci nepřijímat, je naší povinností toto rozhodnutí respektovat.

Jak kondolovat při pandemické situaci?

Pokud nastane situace, kdy chceme vyjádřit soustrast podáním ruky a není nám to za určitých podmínek dovoleno, stáčí sklonit hlavu s menším úklonem celého těla.

Pohřebné

Pohřebné, které bylo vypláceno ve výši 5000,- Kč každému obstaravateli pohřbu bylo zrušeno. V současné době platí tato úprava zavedená zákonem v roce 2006.

 

Nárok na pohřebné má osoba, která vypravila pohřeb

  • a) dítěti, které bylo ke dni smrti nezaopatřeným dítětem, nebo
  • b) osobě, která byla ke dni smrti rodičem nezaopatřeného dítěte, jestliže dítě nebo osoba uvedená v písmenu b) měly trvalý pobyt (§ 3) na území České republiky
  •  Splňuje-li podmínky nároku na pohřebné více osob, náleží tato dávka jen jednou a to osobě, která uplatní nárok na dávku jako první. Nárok na pohřebné vzniká dnem pohřbení podle zvláštního právního předpisu 48a). Výše pohřebného zůstala nezměněna.

Co je ekonomický – sociálně dostupný pohřeb?

Ekonomický pohřeb je důstojná alternativa ke klasickému pohřbu v obřadní síni nebo na hřbitově. Jedná se o rozloučení se zesnulým v obřadní nebo pouze ve výstavní síni. Nízká cena tohoto obřadu je dosažena zavedením určitých limitů, oproti klasickému pohřbu. Zejména se jedná o využití méně frekventovaných termínů pohřbů, zapůjčení stálé květinové výzdoby, obřad se koná ve výstavní síni, která byla přizpůsobena tomuto typu rozloučení.

Ze zákona o pohřebnictví nesmí pohřební služby ceny za své služby zveřejňovat, proto se na bližší informace o cenách můžete informovat buď telefonicky, nebo osobně v našich kancelářích.


Úmrtí v rodině a pracovní volno

Pracovní volno na pohřeb s náhradou mzdy vám bude náležet při úmrtí v rámci rodiny. Při ztrátě manžela, druha nebo dítěte máte nárok na 2 dny pracovního volna a na 1 další den k účasti na pohřbu těchto blízkých.

Při úmrtí rodiče, sourozence, manželky či manželova sourozence (i z partnerovy strany), dítěte manžela či manželky máte nárok na 1 den pracovního volna. Jestliže budete zajišťovat těmto osobám pohřeb, tak vám náleží ještě další den pracovního volna.

Pracovní volno s náhradou mzdy je zaměstnancům poskytnuto také na další 1 den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob.

Při úmrtí vnoučete, prarodiče (i manželovy či manželčiny) či osoby, se kterou v době úmrtí pobýval zaměstnanec v domácnosti, má nárok na volno po dobu nezbytně nutnou na pohřeb, nejvýše však na 1 den.